Po roku sme navštívili nádherný park v kaštieli v Strážkach. Odetý bol do krásnych farebných variácií. Skúmali sme jesennú krajinu, počasie a všetky možné farebné odtiene v prostredí, ktoré dýcha históriou. Počas jesenných slnečných dní je tento park ideálny na prechádzku. Práve preto téma tvorivých dielni znela: "Krajina ako odraz púte človeka, farby, príroda a vnímanie priestoru." Vytvorili sme si jesenného ježka, vychutnali si úžasné počasie, prostredie, zabavili na ihrisku. Verte, bol to nádherný deň.
žiaci VIII.A, IX.A
Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden čarodejník, ktorý chcel, aby všetky farby zmizli. Preto začaroval krásnu jesennú prírodu na samú čiernu farbu. „Farby sa vrátia naspäť vtedy, ak niekto nájde všetky schované jesenné predmety, ktoré som veľmi dôkladne schoval, aby ich nikto nenašiel,“ povedal čarodejník. Tak sa naši žiaci z 2.A vybrali na jesenný lov, aby čierna farba zmizla preč a vrátili sa všetky farby naspäť. Čo si myslíte, podarilo sa im to? Jesenné predmety ktoré čarodejník schoval, naši pátrači usilovne hľadali, až kým všetky nenašli. Začarované farby sa vrátili naspäť a čarodejník bol veľmi prekvapený, že sa to naším druhákom podarilo.
2.A, Mgr. Alenka Horníková, Bc. Klaudia Vasičáková
Vďaka podporovateľom Panta Rhei sme získali nové knihy. Tieto publikácie sa dlho v skrini neohriali. Žiaci si ich s veľkým záujmom čítajú. Využívame ich hlavne na hodinách slovenského jazyka. Žiakov však zaujali natoľko, že v nich listujú aj počas prestávok. Príbehy nás prenášajú do sveta fantázie, kde bojujeme s drakmi, objavujeme tajomstvo mágie, pozorujeme oblaky a s komunikáciou nám pomáha aj Kubko. Ako povedal Alan Bennett" Kniha je nástrojom, ktorý zapaľuje predstavivost". A my ďakujeme Panta Rhei, že nám pomáha tento oheň udržiavať.
Mgr. Michaela Weiss
Milá babka, milý dedko, znamenáte pre mňa všetko.
Častokrát sa so mnou hráte, rozprávočky rozprávate.
Preto v dnešný deň, povedať Vám chcem veľké ĎAKUJEM!
žiaci 1. A, Mgr. Helena Kasenčáková, Mgr. Jana Bachledová
Deti spolu s učiteľmi radi vymenia učenie sa v triede za pobyt na čerstvom vzduchu. Trieda 3.A sa preto rozhodla, že upracú altánok, v ktorom sa radi učia aj oni sami. Všetko poriadne vyzametali a poumývali, aby sa všetci žiaci našej školy mohli učiť v čistom prostredí. A hurá vzdelávať sa vonku.
Mgr. Michaela Weiss
15. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu - inšpirujúci svet zvierat . Touto témou sa niesol tohtoročný medzinárodný projekt Záložka do knihy spája školy, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami. V rámci projektu nám bola pridelená partnerská škola a to Spojená škola internátna z Kremnice, s ktorou si zhotovené záložky vymeníme. Žiaci zhotovili ľubovoľnou technikou zaujímavé záložky do kníh. Deťom sa tvorba záložiek veľmi páčila. Na záver patrí veľké poďakovanie všetkým pani učiteľkám, vychovávateľkám, asistentkám a žiakom, ktorí sa do projektu zapojili.
Mgr. Stanka Žembová
Trieda 3.A triedy a šiestaci sa rozhodli vytvoriť hotel pre hmyz. Spoločne sme pozbierali prírodný materiál, ako napríklad šišky, konáriky, zbytky dreva, ale našli sme aj starú tehlu, ktorú sme sa rozhodli zakomponovať do nášho hotela. Do dreva sme vyvŕtali dierky, aby sa rôzne mušky, včielky samotárky a iné chrobáčiky mali kde nasťahovať a v pohodlí prečkať zimu. Tak vitajte u nás.
"Niet krajšieho a jemnejšieho pohladenia, ako pohladenie starého otca či starej mamy, niet šťastnejších chvíľ, ako keď sú s nami.“ Mesiac október je venovaný úcte k starším ľuďom. Starých rodičov si musíme vážiť, majú kopu skúseností a môžeme sa od nich mnohému naučiť. Aj tento rok sme si s našimi žiakmi zaspomínali na nezabudnuteľné zážitky, ktoré sú pre nich darmi lásky od milujúcich starých rodičov. Sú pre nás nesmiernym pokladom a zapisujú sa hlboko do našich srdiečok. Preto sme im spolu s našimi žiakmi 5.A pripravili malý, hrejivý darček. „Vďaka Vám, naši starí rodičia! Žite ešte dlho v zdraví v láske medzi nami“.
Mgr. Sylvia Džadoňová, Bc. Beáta Vilčeková a žiaci 5.A
Žiaci praktickej školy v rámci projektu "HOVORME O JEDLE" pripravili zdravú maškrtu z ovocia pre svojich mladších spolužiakov. Mohli si na nej pochutnať a vymeniť cukríky, keksíky a iné nezdravé jedlá za takúto chutnú a zdravú desiatu. :-) Mladší žiaci rozprávali s pani učiteľkami o zdravej životospráve, zdravom stravovaní a zároveň vytvorili výtvarné súťažné práce k projektu "Hovorme o jedle." Držíme im palce, aby na súťaži uspeli.
Mgr. Janka Guldenová, žiaci PŠ, ŠZŠ
Každá tvorivá aktivita nie je len o výsledku, ale aj o procese. Deti sa učia spolupracovať, zdieľať materiály, pomáhať si navzájom a trpezlivo pracovať na svojich dielach. Rozvíjajú si tak jemnú motoriku, učia sa správne používať nožnice, pastelky, lepidlá, ale najmä sa tešia z vlastného úspechu, keď vidia, čo dokázali vytvoriť. Každé dielo je jedinečné, tvorené s radosťou a vlastnou fantáziou. Tešíme sa na ďalšie tvorivé chvíle, ktoré nás spoločne čakajú!
Mgr. Helena Kasenčáková, Mgr. Jana Bachledová, žiaci z 1.A triedy
Žiaci z Praktickej školy sa dňa 10.10. 2024 zúčastnili šk. akcie v rámci projektu „Zelená škola.“ Z odpadového materiálu, rôznych druhov semien a daných prísad pripravili „Vtáčí bufet.“ Spoznali druhy semien, domáci recept a spôsob prípravy netradičnej formy podávania krmiva vtákom na chladné zimné dni. Z potravinových surovín - bravčovej masti a hl. múky vymiešali zmes a natreli ju na kartónové rolky, ktoré následne obalili v semienkach na plechu. Na záver sme hotovú vtáčiu pochúťku zavesili na konáre stromov a kríkov v našej šk. záhrade. Veríme, že nás odmenia svojím neobyčajným spevom a štebotom...
Po krásnych dlhých prázdninách nás opäť s veľkou náručou privítala naša Materská škola. Zavítali k nám aj nové tváre, z čoho sa veľmi tešíme. Máme úspešne prvý mesiac za sebou. Všetci sme sa spoločne spoznávali, oboznamovali sa s pravidlami v triede i preskúmali všetky hračky. Tiež sme spoznali dopravné prostriedky a značky. Naučili sme sa, na akú farbu môžeme prejsť cez priechod pre chodcov a na akú farbu máme stáť. Tešíme sa, čo nám prinesie ďalší mesiac.
kolektív MŠ
Radi sa hráte? My áno. Prinášame vám tip na zábavnú aktivitu. Žiakov poteší, už pri samotnej výrobe, ale predovšetkým po nej. Poďte si s nami vyrobiť jednoduchú hru - Piškôrky.
Mgr. Alenka Horníková Bc. Klaudia Vasičáková a žiaci II.A
Snoezelen relaxačná miestnosť je špeciálne navrhnutý priestor určený na zmyslovú stimuláciu a relaxáciu. Tento koncept pochádza z Holandska a je zameraný na vytvorenie bezpečného, príjemného a kontrolovaného prostredia, ktoré pomáha jednotlivcom so senzorickými, kognitívnymi alebo vývojovými problémami. Aj v našej škole máme možnosť využívať relaxačnú miestnosť snoezelen, ktorá vytvára žiakom priestor pre odpočinok i relax. Zároveň podporuje ich schopnosť sústrediť sa a upokojiť.
Mgr. Helena Kasenčáková, Mgr. Jana Bachledová, žiaci z 1.A triedy
Tento deň zaviedla Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo v roku 2000 a jeho cieľom je upriamiť pozornosť na pozitívny vplyv pitia mlieka na rastúci organizmus detí. 25.09. sme si spoločne s deťmi v ŠKD pripravili ochutnávku rôznych mliečnych výrobkov. Každý výrobok sme ovoňali a ochutnali. Deti zapojením zmyslov vnímali rozdielne vône a príchute mliečnych výrobkov. Na záver sme si hlasovaním vyhodnotili, čo nám voňalo a chutilo najviac. Spríjemnili sme si popoludnie v ŠKD rôznymi aktivitami.
Deti z ŠKD, Bc. Mária Horníková, Mgr. Ivana Maslejáková
Deťom približujeme dopravnú výchovu formou hier, zábavných činností, aktivít, riekaniek, básničiek, pesničiek. Oboznamujú so základnými pravidlami cestnej premávky, ktoré potrebujú vedieť ako chodci, spolujazdci, kolobežkári, cyklisti, korčuliari, cestujúci v hromadnej doprave. Tým získavajú prehľad o tom, aké možné nebezpečenstvo na nich číha v cestnej doprave, ako sa mu vyvarovať a zabezpečiť tak svoju bezpečnosť.
Mgr. Mária Beňová, IV. MŠ pri zdravotníckom zariadení
Staráte sa o svoje fyzické a duševné zdravie? My sme sa dnes snažili čo najviac. Vieme, že pohyb znižuje napätie, stres, prináša nové myšlienky, má pozitívny vplyv na našu pohodu. Preto sme sa opäť zapojili do projektu: Európsky týždeň športu - #BeActive 2024 športovým zápolením, aktivitami pripravenými každému na mieru. Celý deň sa u nás niesol v duchu: „Hýbeme sa pre svoje zdravie“ Skúste to aj vy.
žiaci a kolektív SŠ
Dňa 25.09.2024 sme sa so žiakmi 3.A a 1.B triedy zúčastnili lukostreleckej paralympiády. V areáli štadióna nás privítal paralympijský výbor pána Majerčáka. Mali sme možnosť stretnúť sa aj s našou najúspešnejšou paralympioničkou Henrietou Farkašovou. Žiaci sa prvýkrát oboznámili so streľbou z luku. Odvážni žiaci si vyskúšali aj samotnú streľbu z luku. Deťom sa športové podujatie veľmi páčilo.
Dňa 24.9.2024 sa žiaci našej školy zúčastnili besedy so zdravotníkom, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa srdca 29.9. Zdravotníčka nám priblížila funkciu, stavbu i prevenciu najdôležitejšieho orgánu nášho tela. Žiaci si mohli niektoré veci vyskúšať, napr. meranie krvného tlaku, tepu. Na 3D modely ľudského tela sa žiaci naučili určovať polohu i stavbu srdca. Žiakom boli priblížené čísla, ktoré určila Svetová zdravotnícka organizácia a ktoré zároveň hovoria o prevencii nášho srdca: 0 – žiaden alkohol, fajčenie, 30 – dĺžka denného cvičenia, 5 – najvyššia hranica cholesterolu, 70 – pokojová frekvencia srdca (tep), 120/80 – optimálny tlak, 80/94 – obvod pásu u žien/mužov. Žiaci si zároveň zopakovali aj známe telefónne čísla v prípade úrazu, zástavy srdca.
Mgr. M. Harnišová,