Už po tretí krát v tomto školskom roku nás opäť "Celý deň učila naša múdra príroda". Múdra príroda, ktorá plače pod nánosmi špiny a odpadu. Rozhodli sme sa jej práve na jar, keď všetko pučí, raší a prebúdza sa k životu, pomôcť. Očistili sme na určitom úseku brehy rieky Poprad. Nazbierali sme toho naozaj veľa, čo nás veľmi zarmútilo. Apelujeme na všetkých - správajme sa k prírode zodpovednejšie a múdrejšie, ešte kým je čas.
Novinky
CELÝ DEŇ NÁS UČÍ PRÍRODA - JAR
DEŇ RÓMOV
Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrana a podpora ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia. Aj my sme si tento sviatok pripomenuli filmom, spevom a tancom.
STRÁŽCOVIA NAŠICH LESOV
Obvodná poľovnícka komora v Kežmarku usporiadala ako každý rok v priestoroch SOŠ v Kežmarku chovateľskú prehliadku trofejí zveri ulovenej v poľovníckej sezóne 2017. Dozvedeli sme sa tam mnžstvo zaujímavých informácii o našich lesoch a živote v nich.
MILUJME SVOJE SRDIEČKO
„Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia“. Je to najčastejšie citovaná definícia Svetovej zdravotníckej organizácie. Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rizikách nadváhy a obezity a poukázať na možnosti prevencie so zameraním na zdravý životný štýl. Tohoročnou témou je: „PREVENCIA NADVÁHY A OBEZITY“ Kým nie sme chorí, berieme zdravie ako samozrejmosť. Keď ochorieme, nič náš neteší. Cieľom bolo rozoznať zdravé a nezdravé potraviny a následne ich nalepiť na plagát , rozprávali sme sa, ako sa správne stravovať. Naším výsledkom bol zhotovený plagát, ktorý sme si umiestnili na chodbe školy.
koordinátor prevencie šikanovanie a drogových závislostí, Mgr. Kasenčáková
WORLD TABLE TENNIS DAY 2018
Na Svetový deň stolného tenisu sa každoročne zaregistruje veľké množstvo podujatí vo všetkých krajinách sveta. V tomto roku sa môžeme pochváliť aj našou účasťou na tejto celosvetovej akcii. Hlavným cieľom Svetového dňa stolného tenisu je osláviť toto športové odvetvie, poukázať na prospešnosť pohybu a dosiahnuť, aby zúčastnení mali väčšiu radosť zo samotného hrania ako zo súťaženia. Na 6. apríla pripadá aj Medzinárodný deň športu v službe rozvoja a mieru, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v auguste 2013. Prvýkrát sa slávil v roku 2014 v mnohých krajinách sveta.
VEĽKONOČNÉ VŠELIČO
Na VEĽKÚ NOC v tomto vinši, nemôže byť pozdrav inší: dobrú šibačku a kúpačku aj s výslužkou vo vačku Vám želajú žiaci ŠZŠ Kežmarok
ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL
„Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím.“ Arthur Schopenhauer
Hravou a zábavnou formou sme si ukázali, že zdravý životný štýl nie je niečo, čo by nás obmedzovalo, ale naopak, prináša nám množstvo príjemných chvíľ utužujúcich naše zdravie. Cieľom projektu je neustálym opakovaním a utvrdzovaním odstraňovať u žiakov zlozvyky v stravovaní, hygiene a motivovať k zvýšenej pohybovej aktivite. Žiaci podľa indícii vyhľadávali fakty o výžive, zdravom stravovaní, pohybe a jeho prospešnosti.
HOKEJBALOVÝ TURNAJ
Pohyb je liek takmer na všetko. Dobrý je pre telo aj pre dušu. Mnohí z nás ho potrebujeme najmä po ťažkom dni, aby sme odbúrali stres. Pravidelným pohybom si však polepšíme viac. Môžeme vďaka nemu predísť srdcovo-cievnym ochoreniam a poruchám metabolizmu. Viete, koľko pohybu potrebujeme? Nikdy nie je dosť. Tak preto sa hýbme a tešme z vydarených športových zápolení. Také bolo aj naše hokejbalové dopoludnie, ktoré si radi kedykoľvek zopakujeme.
KOLOBEH VODY
V dnešnom svete stále častejšie počúvame o globálnych problémoch ľudstva. Medzi najzávažnejšie určite patrí znečisťovanie životného prostredia. Sústavné znižovanie kvality vody, vzduchu a pôdy vážne poškodzuje biosféru, pričom sa veľké množstvo živočíšnych druhov dostáva na hranicu vyhynutia. So žiakmi 3.A a 6.A triedy sme mali besedu práve na túto tému. Žiaci sledovali filmy a zároveň odpovedali na otázky: „Kto znečisťuje vodu?, „Ako ju chrániť pred nečistotami?“, „ Aké nečistoty sa vypúšťajú do ovzdušia?“, alebo „Ako sa treba starať o pôdu?. Žiakov to veľmi zaujímalo. Aktívne sa zapájali do diskusie. Za odmenu dostali omaľovánku: Kolobeh vody. Pokiaľ chceme žiť v zdravom svete, musíme minimalizovať účinky odpadu, ktoré naša spoločnosť produkuje.
Mgr. Džadoňová S.
O PSÍČKOVI A MAČIČKE
Rozprávková kniha podnecuje oddávna detskú fantáziu a pomáha deťom prežiť dobrodružstvá spolu so svojimi obľúbenými hrdinami. V dobe voľnej dostupnosti filmových rozprávok však upadá do úzadia. Krásu čítaným a počúvaných rozprávok sme si pripomenuli dňa 21. marca v mestskej knižnici. Čítali sme úryvok O chudobnej košieľke z príbehu O psíčkovi a mačičke. Deti si potom vymaľovali svoje košieľky, voľne prezerali knihy a tie menšie sa s radosťou pohrali v detskom kútiku. Ďakujeme pani knihovíčke za čas strávený spolu s nami.
Mgr. Horníková Alena, Mgr. Majerová Adriana
VODA JE ŽIVOT
Naučme sa doceniť dôležitosť a potrebu vody, ktorá je prepojená so všetkými oblasťami života. Uvedomme si, že aj keď sa nám zdá taká obyčajná, predsa je vzácna. My jej máme zatiaľ dostatok, no v mnohých krajinách sveta to nie je samozrejmosťou. Práve preto sme si pozreli filmy o vode : „O potoku, ktorý plakal“ a „Bola raz jedna planéta - Vzácna voda zo Sahelu“ a zopakovali si vedomosti o kolobehu vody v prírode.
AKO DÝCHA ZEM
Medzinárodný deň lesov sme si pripomenuli projektom pod názvom: "Ako dýcha Zem", ktorého cieľom bolo rozpútať medzi nami /žiakmi/ diskusiu o tom, aké sú pre našu existenciu lesy nenahraditeľné. Veľa sme už o lesoch vedeli, ale aj veľa dozvedeli. Vedeli ste, že lesy upravujú teplotu a vlhkosť krajiny, korene stromov spevňujú pôdu, čo je potrebné najmä na brehoch riek, alebo strmých svahoch hôr, a že stromy sú veľkí producenti kyslíka? Že zo vzduchu odbúravajú hromadiaci sa oxid uhličitý a tiež zachytávajú prachové častice a odstraňujú škodlivé látky zo vzduchu? A nielen to. Sú domovom mnohých rastlín a živočíchov, poskytujú im úkryt a potravu a tie sa stávajú súčasťou potravinového reťazca. Dokonca majú aj relaxačný význam vyžitia pre turistiku a oddych. Myslíme, že to je dosť pádnych dôvodov, aby sme im venovali našu prioritnú pozornosť a maximálnu možnú ochranu.
žiaci ŠZŠ
NEBUĎME ĽAHOSTAJNÍ
Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii sme si položili otázku : Čo to vlastne diskriminácia je? Spolu so žiakmi sme prišli k záveru, že diskriminácia je konanie, keď sa v tej istej situácii zaobchádza s jedným človekom alebo skupinou ľudí inak než s iným človekom alebo skupinou ľudí na základe vecí, ktoré nemôže vlastným pričinením nijako ovplyvniť (napr. rasa, vierovyznanie). Keďže sa ľudia od seba odlišujú, je prirodzené, že každý z nás je iný, jedinečný, svojský. Aj napriek tomuto zisteniu je však možné žiť spolu v súlade. Žiť a nechať žiť! Heslo, ktoré by novodobému, civilizovanému človeku 21. storočia malo byť bližšie väčšmi, než čokoľvek iné. Spomenuli sme organizácie, ktoré ochraňujú a bojujú za dôstojnosť ľudskej osobnosti : Ľudia proti rasizmu, Unicef, Rada Európy, OSN, Amnesty international. Nakoniec sme sa rozhodli ukázať, že diskriminácia nám nie je ľahostajná. Ako? Oblečieme sa v stredu 21. marca do čierno – bielej kombinácie a takto dáme najavo svoj názor !
KNIHA - CESTA K VEDOMOSTIAM
Nemilovať knihu,
znamená nemilovať múdrosť.
Nemilovať však znamená,
stávať sa hlupákom.
(J. A. Komenský)
...nech sa knihy stávajú súčasťou nášho života ako nevyčerpateľný zdroj múdrosti.
DEŇ S ANDERSENOM
Kto bol Hans Christian Andersen? Písal nádherné rozprávky. Rozprávky tohto svetoznámeho dánskeho spisovateľa čítajú deti aj dospelí po celom svete. Obyčajné veci majú v nich zázračnú moc, jedno pravdivé slovo je silnejšie ako tisíc klamstiev a dobré srdce je cennejšie ako všetky poklady. Aj naši žiaci 3.A a 3.B triedy si s radosťou pripomenuli rozprávky aj od iných autorov. Úlohou žiakov bolo hádať z krátkeho úryvku názov rozprávky. Starší žiaci si vyskúšali čítanie textu s obrázkami tzv. Maľované čítanie. Na interaktívnej tabuli súťažili vo výučbovom programe - ALF ( pexeso, puzzle, rozprávkové dvojice, rozprávkové výroky, skladanie slov ). Na záver si deti pozreli krátky kreslený príbeh - Snehulienka a sedem trpaslíkov. A tí najmenší si prezerali leporelá, zvukové knižky, skladali rozprávkové puzzle. A kto bol víťaz? No predsa všetci.
Mgr. Horníková Alena, Mgr.Majerová Andrea
Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna animovaná rozprávka, ktorá sa veľmi bála, že už o ňu dnešné deti nebudú mať záujem. Vo svete plnom komerčných celovečerných príbehov o žltých Mimoňoch, snehovej kráľovnej Elze či pavúčom hrdinovi by sa mohlo zdať, že klasické rozprávky pomaly zanikajú. Opak je ale pravdou...
Mgr. Kasenčáková, 3.A
O Z N A M
Oznamujeme, že od 14.02.2018 do 16.02.2018 bude prerušené vyučovanie z dôvodu pandémie chrípky.
Vyučovanie začne v pondelok 19.02.2018.
FAŠIANGY...
Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožuška zima mu bude. Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem, dajte mi slaninky, nech sa popasiem. Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy, jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy. Tuto nám nedali, tuto nám dajú, tu koňa zabili, tu rebrá majú. A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti, musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti. ...tešíme sa o rok :)
CELÝ DEŇ NÁS UČÍ PRÍRODA - ZIMA
Zima je plnom prúde a tak sme vymenili školské lavice za príťažlivejší a zaujímavejší spôsob učenia sa priamo v prírode. Celý deň nás „učila“ príroda, pretože príroda je pre nás zdrojom inšpirácie. Predtým ako sme vyrazili do prírody, veľa sme sa rozprávali a hľadali čo najviac informácií v encyklopédiách, v mapách aj na internete. Vyrazili sme spoločne do LESOPARKU Sever. Tu sme mohli získané vedomosti naplno využiť. Upevnili sme si preberané učivo, z rôznych predmetov zážitkovou formu učenia. Keďže nám pani ZIMA nadelila bohatú nádielku snehu, vytvárali sme obrázky v snehu pomocou konárikov, niektoré sme vyšliapali, alebo stačilo si jednoducho ľahnúť do snehu – a boli z nás krásni anjeli. Vyskúšali sme zimnú perinu, pod ktorou odpočíva príroda až do jari. Do sýta sme si ju užili, ale do postele by si ju nikto nevzal. Ako detektívi sme hľadali stopy zvierat, ktoré boli v snehu dobre viditeľné. Nakoniec sme naše učenie v prírode zakončili poriadnou sánkovačkou a guľovačkou.
Kolektív žiakov a učiteľov ŠZŠ Kežmarok
LYŽIARSKY VÝCVIK
V dňoch od 22.01. - 26.01.2018 absolvovali starší žiaci našej školy lyžiarsky výcvik, ktorý prebiehal v lyžiarskom stredisku SKI - KUBAŠOK. Žiaci sa s reálnou lyžiarskou výstrojou stretli po prvý krát v deň nástupu na lyžiarsky výcvik. Napriek tomu všetkých môžeme pochváliť, že lyže a jazdu na vleku zvládli hneď v prvý deň. Ďalej sa týždeň niesol v znamení výučby, zdokonaľovaní sa v lyžiarskej technike, získavaní teoretických a praktických poznatkov. V posledný deň výcviku žiaci predviedli svoje zručnosti v lyžovaní a súťažili v slalome. Ďakujeme za trpezlivý a odborný prístup pani inštruktorke, na ktorú budú žiaci určite radi spomínať.
Mgr. Mária Baranová