• Novinky

            • VIANOČNÝ DARČEK PRÍRODE

            • Vianoce– čas porozumenia, radosti, hojnosti a spokojnosti. Čas - keď aj tí najuponáhľanejší na chvíľu spomalia. Čas - keď všetky kroky sú nasmerované domov. Čas - ktorý všetci radi prežívajú s najbližšími a najmilšími. Všetci sú k sebe pozornejší, milší a tolerantnejší. Dookola znejú koledy, cinkajú rolničky, voňajú medovníčky. Maličkí sú plní očakávania, rodičia sa potmehúdsky usmievajú a spolu to vytvára úžasnú,  zvláštnu atmosféru, na ktorú sa tešíme rok čo rok. Na štedrý večer sa rozsvieti množstvo stromčekov, skrývajúcich pod sebou rôzne darčeky. Jedny potešia, iné rozveselia a ďalšie rozcítia. K Vianociam darčeky neodmysliteľne patria. Obdarúvame všetkých ktorých máme radi, ktorí pre nás niečo znamenajú, ba aj tých, ktorí nám niekedy pomohli. My sme sa rozhodli tieto Vianoce tiež niekoho obdarovať. Niekoho, kto nás štedro obdarúva celý rok. Už ste uhádli koho? Ak nie, pomôžeme vám. Stále sa stará, aby sme mali všetko čo potrebujeme - čistý vzduch, vodu, potravu, oázu pokoja pre načerpanie energie, dáva nám naozaj všetko. Je to príroda. A my – ľudia,   zvykli sme si na to - a berieme a berieme a berieme... a to, že ak niekto niečo berie, musí aj dať, nás vôbec netrápi. Práve preto sme sa rozhodli dať našej prírode k tohoročným Vianociam darček v podobe šetrenia. Rozhodli sme sa, že tento rok budeme na vianočné výrobky a ozdoby používať v čo najväčšej miere len odpadový a prírodný materiál. V archíve sme našli tabelačný papier, ktorý sa už roky nepoužíva, ale v našich rukách sa zmenil na krásnu vianočnú krajinku a ozdoby na stromček. Tie sme dokázali vytvoriť nielen z papiera, ale aj z prírodného materiálu, nazbieraného počas našej jesennej akcie „Celý deň nás učí príroda“. Kartónové krabičky, ktoré pôvodne mali skončiť v koši, sa zmenili na chalúpky. Tie dostali strechy z prepravných obalov nových radiátorov. Verili by ste, že zo starého molitanu sa dajú vytvoriť plávajúce rybičky? Ani staré použité výkresy sme nevyhodili, zužitkovali sme dokonca zvyšky špagátikov a všeličo možné, čo nám prišlo pod ruky.

              A že sa nám to podarilo, dokazujú fotografie z výstavy Vianoce pod Tatrami, kde sme naše vianočné práce prezentovali. Výstava sa koná každoročne a my veľmi vážne uvažujeme nad tým, že takýto darček prírode sa v našej škole stane tradíciou.  

              Kolektív zamestnancov a  žiaci zo ŠZŠ Kežmarku Vám prajú pekné a pokojné Vianočné sviatky a do Nového roka veľa síl, energie a dobrých nápadov. Najmä takých, ktoré budú pomáhať.      

            • CELÝ DEŇ NÁS UČÍ PRÍRODA

            • Dňa 11.11.2010 o ôsmej ráno sa na školách žiakom začínalo bežné vyučovanie. Nedá sa to však povedať o našej škole. V ten deň sa u nás nerešpektovalo žiadne zvonenie, neučili nás učitelia, v ten deň nás prišla učiť naša príroda a detská prirodzená zvedavosť. Vyučovanie sa začalo nezvyčajne. Nie v triedach, rozdelili sme sa do viacerých skupín. Jedna skupina si pozrela film o prírode, iná skupina o nej čítala a reprodukovala, ďalšia počúvala hudbu, ktorú nám pomohla vytvoriť príroda. Poniektorí strihali a zahrali si pexeso o zvieratkách, vyhľadávali a maľovali obrázky podľa pokynov. Posilnení desiatou sme sa všetci vybrali do prírody. Boli sme v očakávaní, čo všetko sa z nej dozvieme, čo  nás príroda dokáže naučiť. Počasie nám prialo. Rozdelení do pracovných skupín sme opustili školu, každá skupina za iným cieľom. Nevedeli sme si predstaviť, ako nás bude pani učiteľka príroda učiť napríklad matematiku, čítanie, písanie, telesnú výchovu, dejepis.....Naša skupina sa vybrala smerom k lesoparku SEVER. Na prvom stanovišti sme pochopili, že stretnúť sa s čítaním v prírode nie je žiaden problém. Na orientačných tabuliach sme si precvičili čítanie a verte, že tam sa čítalo omnoho ľahšie a bolo to pre nás nielen zábavné, ale zároveň aj poučné. Pomocou orientačných tabúľ sme sa dozvedeli nielen to, aké zvieratá u nás žijú,  aké stromy rastú v našom lese, ale aj niečo z histórie a zemepisu. Výhodou toho všetkého bolo, že všetko čo sme na tabuliach prečítali, nám príroda dovolila vidieť, ohmatať, prežiť. Pri získavaní všetkých týchto poznatkov sme si ani neuvedomili, že po celý čas sme mali aj telesnú výchovu. Veď sme zvládli celý náučný chodník, ktorý vedie  členitým terénom a nie je krátky. Od ostatných spolužiakov z iných skupín sme sa dozvedeli, že v rámci pracovného vyučovania, výtvarnej a hudobnej výchovy so spevom pozbierali všetko, čo do prírody nepatrí a pani príroda im za odmenu poskytla  materiál, ktorý budeme používať na hodinách PVC a VYV. Vonku nám bolo dobre všetkým. Ani deti  zo Stacionára, telesne menej zdatné, sme nenechali doma. Pani príroda im cez zmyslové vnemy poskytla množstvo nových poznaní, veď ony najcitlivejšie z nás vedia odhaliť nové a zároveň to precítiť. Vyučovanie pod taktovkou prírody nám zbehlo veľmi rýchlo. Bolo to  poučné, zábavné a obohatilo nás. Na druhý deň sme sa v škole dozvedeli, že pre našu pani učiteľku prírodu sme aj my urobili niečo prospešné. Tým, že sme skoro celý deň neboli v budove školy, nemali zapnuté počítače, osvetlenie, nepúšťali sme vodu, menej sa kúrilo a zároveň sme vyzbierali odpadky v lese, zanechali sme v ten deň na našej Zemeguli menšiu ekologickú stopu ako po iné – bežné dni. Po dohode s pani učiteľkami sme sa rozhodli, že prírode dáme ešte jeden darček a to priamo na Vianoce. Ale o tom - až potom.  

              žiaci ŠZŠ Kežmarok

            • 72 HODÍN BEZ KOMPROMISU - dobrovoľnícky projekt

            • Rada mládeže Slovenska v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a aktívnymi mladými ľuďmi na Slovensku v októbri  2010 zastrešovala projekt   72 hodín bez kompromisu. Táto akcia umožnila deťom a mladým ľuďom na celom Slovensku realizovať spoločne dobrovoľnícke projekty, ktoré pomôžu zlepšiť prostredie, v ktorom žijú. Žiaci Špeciálnej základnej školy v Kežmarku sa do tejto dobrovoľníckej akcie zapojili spolu so svojimi pedagógmi. Podporovaní vedením školy sme priamo v rómskej osade, kde žiaci žijú,  zrealizovali projekt, cieľom ktorého bolo ukázať občanom zo sociálne znevýhodneného prostredia, že aj s minimálnymi finančnými nákladmi sa dá zútulniť svoj domov. V tvorivej dielni sme vyrábali zo starých nepotrebných kvetináčov nové. Využili sme na to rôzny odpadový materiál, biely cement, použili sme servítkovú techniku, farby, štetce... Najmladšia účastníčka mala 3 roky, najstaršia 64 rokov a pridali sa aj dvaja oteckovia. Pre nás pedagógov bolo prínosom vidieť, že rodičia trávia zmysluplne čas so svojimi deťmi, že výsledok ich spoločnej práce im bude pripomínať, že na zlepšenie svojho životného prostredia niekedy stačí málo. Špeciálna základná škola v Kežmarku plánuje aj v ďalšom období zamerať sa na projekty, ktoré pomôžu zlepšiť komunálne, sociálne, kultúrne a ekologické prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme.

              Kolektív pedagógov ŠZŠ Kežmarok  

            • VÝSTAVA OVOCIA A ZELENINY

            • Dňa 16.09.2010 žiaci tried Stacionár1 a Stacionár2 navštívili Mestskú výstavu ovocia a zeleniny záhradkárskych osád okresu Kežmarok, ktorá sa konala v priestoroch Úradu práce na ul. Dr. Alexandra v Kežmarku. Organizátori – Slovenský zväz záhradkárov- aj tento rok pre účastníkov pripravili zaujímavú prehliadku ovocia a zeleniny, ktorá našich žiakov veľmi upútala. Zážitkovým učením si spojili teoretické vedomosti s praktickou ukážkou. Okrem exponátov ovocia  a zeleniny si žiaci so záujmom prezreli aj výstavné kusy vtáctva.  

              Mgr. Martina Bachledová, Mgr. Milena Burdíčková - učiteľky, Zuzana Budzáková - asistentka

            • DEŇ ZEME

            • 22. apríl nás privítal pekným slnečným počasím. Priam lákal všetkých do prírody. Žiaci ŠZŠ spolu s pedagógmi venovali tento deň oslave "DŇA ZEME" akciou "Čisté lesy". Vybavení plastovými vrecami sa rozhodli vyčistiť časť Kežmarského lesoparku, okolie hradu a parku pri tanku od papierov, plastových fliaš a iných odpadkov "skrášľujúcich" naše prostredie. Vrecia sa pomaly plnili a za nami ostávali vyčistené priestory. Domov sme odchádzali s dobrým pocitom, že sme aj my urobili niečo užitočné pre náš les a naše mesto.

              Pedagogický kolektív ŠZŠ Kežmarok

      • Novinky

        • JÚNOVÉ DNI PLNÉ RADOSTI
        • PRIJÍMACIE KONANIE
        • ROZUMČEK
        • OZNAM
        • ŠTUDENTSKÉ REMESLO V KEŽMARKU
        • VÝLET DO KAŠTIEĽA STRÁŽKY
        • MALÍ KUCHÁRI V AKCII
        • ÚČELOVÉ CVIČENIE A DIDAKTICKÉ HRY
        • O Z N A M
        • VÝSLEDKY PRIJÍMACIEHO KONANIA
        • ZA DIVADLOM NA KEŽMARSKÝ HRAD
        • ZÁBAVA A DOBRODRUŽSTVO
        • VIAZANÉ SNY
        • ZÁBAVNÉ POPOLUDNIE V ŠKD
        • VESELÝ DEŇ DETÍ
        • MÁJ V MŠ
        • S VĎAKOU NAŠIM MAMÁM - XVI. ročník
        • DEŇ PLNÝ OBJATÍ
        • BESEDA - ŠIKANA A KYBERŠIKANA
        • BZUČÍME SPOLU
    • Kontakty

      • Spojená škola, Kostolné námestie 28, Kežmarok
      • +421 52 452 3690 / riaditeľ školy
        +421 52 452 2146 / ekonomický úsek
      • Kostolné námestie 28, 060 01 Kežmarok
        Slovakia
      • 52827704
      • 2121149943
    • Prihlásenie