Navigácia

ŠkVP

Školský vzdelávací program

                                                                                        Motto :  „ Zaraď sa do života vzdelaný “

 

Vzdelávací program:        Špeciálna základná škola 1. a 2. stupeň

Stupeň vzdelania:             ISCED 1

Dĺžka štúdia:                   9 rokov

Vyučovací jazyk:             slovenský

Študijná forma:               denná

Druh školy:                      štátna

 

Predkladateľ ŠkVP :           riaditeľ školy

Názov školy:                        Špeciálna základná škola, Kostolné námestie 28,  Kežmarok

Adresa:                                Kostolné námestie 28, 06001 Kežmarok

IČO:                                         17070481

Riaditeľ školy:                       Mgr. Anton Vojtičko

Zástupca riaditeľa školy:    Mgr. Slávka Šilonová

Kontakty:                               tel. - 052 452 3690

                                            fax – 052 452 3690

                                                 e – mail: szskezmarok@centrum.sk

                                                    www stránka : www.szskezmarok.edupage.org

 

Zriaďovateľ:                        KŠÚ Prešov

Adresa:                                    Tarasa Ševčenka 11, Prešov

 

Platnosť dokumentu od:     01.09.2009

ŠkVP prerokovaný:             v pedagogickej rade dňa 14. 08. 2009

ŠkVP prerokovaný:               v Rade školy dňa 17.08. 2009

                                                          

                                                                                                                                   Mgr. Anton Vojtičko

                                                                                                                                         riaditeľ školy

 

 

I. Všeobecná charakteristika školy

1 .1   Veľkosť školy 

Špeciálna základná škola, Kostolné námestie 28, 060 01 Kežmarok je škola  s právnou subjektivitou. Patrí do vzdelávacej sústavy regionálneho školstva, ktoré riadi MŠ SR v zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ v Prešove. Počtom žiakov,  tried a zamestnancov patrí  medzi  najväčšie ŠZŠ v okrese. Poskytuje výchovu a vzdelávanie v 15 triedach rozmiestnených v dvoch budovách na  Toporcerovej ulici a Kostolnom námestí. Ďalej zabezpečuje vzdelávanie aj v alokovaných triedach ako v DSS  Stacionár Kežmarok,  a  NsP v Kežmarku,  kde pracuje aj školský klub. Sídlo  riaditeľstva školy sa nachádza v budove na Kostolnom námestí. 

1.2  Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci z Kežmarku ale aj  dochádzajúci žiaci zo spádových obcí, najmä  z  Malého  Slavkova, Stráň pod Tatrami, Rakús a Ľubice. Vedenie školy zabezpečuje podmienky  na výchovu a vzdelávanie  žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Školu navštevujú  žiaci s mentálnym postihnutím, ktorí sú vzdelávaní v troch variantoch A,B,C a žiaci s viacnásobným postihnutím v kombinácií s mentálnym postihnutím, ktorí sú vzdelávaní podľa IVP. Prevažná časť žiakov je zo sociálne znevýhodneného prostredia. Pri výchove a vzdelávaní  žiakov je uplatňovaný individuálny prístup s prihliadnutím na schopnosti a možnosti žiakov.

 1.3  Charakteristika pedagogického zboru

K silným stránkam školy patrí stabilizovaný a vysoko kvalifikovaný pedagogický zbor, ktorý spĺňa  náročné požiadavky spojené s výchovou a vzdelávaním žiakov s mentálnym postihnutím. Vzdelávanie poskytuje v priemere 22 pedagógov. Učitelia sa pravidelne zúčastňujú vzdelávacích aktivít zameraných na zdokonaľovanie a dopĺňanie vedomostí,  na rozširovanie a získavanie nových zručností, na zefektívnenie vyučovacieho procesu i vlastného odborného rastu učiteľov.  Na škole pracuje výchovný poradca, ktorý úzko spolupracuje s rodičmi a triednymi učiteľmi, rieši výchovné problémy na škole, spolupracuje  s centrom špeciálnopedagogického poradenstva,  venuje sa žiakom končiacim povinnú školskú dochádzku, napomáha im v profesionálnej orientácií. Koordinátori sa venujú výchove k manželstvu a rodičovstvu, prevencie drogových závislosti a kriminality, sociálno-patologických javov a výchove k zdravému životnému štýlu. Asistent učiteľa sa výrazne podieľa na prekonávaní zdravotných a sociálnych bariér žiaka a tým umožňuje pedagógovi skvalitniť pedagogický proces.

 1.4  Organizácia prijímacieho konania

Do školy sú žiaci prijímaní na základe dôkladného diagnostického vyšetrenia s preukázateľným stupňom mentálneho postihnutia  a viacnásobného postihnutia v kombinácií s mentálnym postihnutím, na základe  psychologického a špeciálno – pedagogického vyšetrenia a súhlasu zákonného zástupcu.

1. 5  Dlhodobé projekty 

  • Infovek – pokračovať v projekte a v modernizácii vybavenia IKT
  • Nadácia Ekopolis – projekt  zameraný na zriadenie a prevádzku biblioterapeutickej triedy – pokračovanie
  • Neurofeedback – špeciálna pedagogická metóda na odstraňovanie porúch učenia, správania a na úpravu autoregulácie

1.6  Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

Spolupráca  s rodičmi nie je ideálna, nespĺňa celkom naše predstavy. Škola neustále vyvíja úsilie na zvrátenie tejto situácie a zlepšenie spolupráce s rodičmi. Pravidelným organizovaním stretnutí  rodičov, spoluprácou s komunitnými centrami a radou školy, prostredníctvom individuálnych konzultácií s rodičmi, výchovným poradcom a vedením školy sledujeme  zapojiť rodičov vo zvýšenej miere do činnosti spätých s výchovou a vzdelávaním svojich detí.  Rada školy je zložená z 11 členov, dvaja zástupcovia pedagogických zamestnancov, jeden zástupca ďalších zamestnancov školy, štyria zástupcovia rodičov, štyria zástupcovia zriaďovateľa.

Spolupráca školy je zameraná na subjekty :

  • DSS Stacionár, kde zabezpečujeme výchovu a vzdelávanie klientom tohto zariadenia, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku
  • DSS Detské denné sanatórium
  • Základné školy v meste Kežmarok, Stráne pod Tatrami, Rakúsy, Ľubica
  • Špeciálne základné školy
  • OU internátne Spišský Štiavnik,  OU Stará Ľubovňa, OU Levoča, Spojená škola Veľká Lomnica
  • Centrum špeciálnopedagogického poradenstva  pri ŠZŠ v Poprade
  • Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva v Kežmarku
  • Úrad práce odbor  sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku
  • Policajný zbor v Kežmarku
  • Krajský školský úrad v Prešove
  • MPC v Prešove  

1.7  Priestorové a materiálno – technické podmienky školy

Priestory školy sa postupne rekonštruujú a modernizujú podľa možností. Škola je zabezpečená  v obidvoch budovách bezpečnostným systémom. V počítačovej učebni je 6 počítačov, pripojenie na internet DSL linkou v rámci projektu Infovek. V škole sa nachádza biblioterapeutická miestnosť, kuchynka pre žiakov, školská dielňa čiastočne vybavená, menšia posilňovňa, školský dvor. Škola má zriadenú malú  telocvičňu prispôsobenú priestorovým možnostiam. Je vybavená základným telovýchovným náradím a náčiním. Priebežne sa  dopĺňajú moderné učebné  a kompenzačné pomôcky, odborná literatúra, školská knižnica, inovujeme a modernizujeme didaktickú a výpočtovú techniku, ktorá prispeje k skvalitneniu edukačného procesu.   

1.8   Škola ako životný priestor 

Dôraz  kladieme na vytvorenie  estetického a podnetného  prostredia najmä pre žiakov ale aj pre pedagógov a zamestnancov školy. Prostredníctvom informačných tabúľ, web stránky a médií informujeme žiakov, rodičov a širokú verejnosť  o úspechoch, činnosti a aktivitách školy. Žiaci majú možnosť pozorovať svoje vlastné úspechy aj úspechy ostatných žiakov, vidieť svoje vlastné práce, objavovať zaujímavé informácie na nástenkách  informatívneho, výchovného aj  vzdelávacieho zamerania. Samozrejmosťou je zabezpečenie hygienických noriem. Školským poriadkom sú zabezpečené jednotné pravidlá nevyhnutné pre riadny chod školy. Žiaci sú systematicky vedení k dodržiavaniu pravidiel spoločenského správania a dobrých medziľudských vzťahov. Funguje systém prevencie drogových závislostí, environmentálnej výchovy a výchovy k manželstvu a rodičovstvu.  Rešpektujeme osobnosť žiaka s prihliadnutím na jeho  schopnosti s  možnosťou  uplatnenia individuálneho prístupu. Eliminujeme podmienky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť žiakovu osobnosť, snažíme sa vytvárať priateľské prostredie a príjemnú atmosféru, aby sa naši žiaci cítili v škole bezpečne.  Budovať a skvalitňovať vzťahy  na úrovni  žiak – učiteľ, žiak – žiak, učiteľ – učiteľ.

 1.9   Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

Priestory školy spĺňajú požiadavky BOZP. Sledovaním zmien a nových noriem z hľadiska BOZP následne zabezpečujeme realizáciu  nutných opatrení.  Dbáme na prevenciu chorôb a úrazov,  realizujeme zdravotnú výchovu a zabezpečujeme pedagogický dozor nad žiakmi počas prestávok na chodbách, v šatni pred začiatkom vyučovania. Poučenie o bezpečnosti sa vykonáva na začiatku školského roka , pred výletom, exkurziou,  návštevou kultúrnych, športových podujatí, pred vstupom do odborných učební, pred náročnejších pracovných činnostiach, pred hromadnými presunmi žiakov, prázdninami a v mimoškolskej činnosti so žiakmi. Zamestnanci školy sa pravidelne zúčastňujú školení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a ochrane proti požiaru. Revízie a poradenstvo zabezpečuje kvalifikovaná odborná firma.

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

Školský vzdelávací program spĺňa výchovné a vzdelávacie ciele Štátneho vzdelávacieho programu. Hlavnými cieľmi  sú rozvinuté spôsobilosti, ako kombinácie vedomostí, skúseností a postojov žiakov so  stupňom mentálneho postihnutia na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Školský vzdelávací program uplatňuje a vytvára pre žiakov podmienky a predpoklady na osvojovanie si kompetencií v rámci ukončenia primárneho vzdelávania, skvalitnenie vzdelávania žiakov  zo sociálne znevýhodneného prostredia, vytvoriť čo najlepšie podmienky pre jeho absolventov a pre ich ďalšie vzdelávanie a umiestnení na trhu práce, snažiť sa zaviesť do vyučovania nové formy a metódy, umožniť pedagógom ďalšie vzdelávanie v rámci osobnostného rastu pedagógov, rozvíjať kultúrne, vedomostné a športové aktivity žiakov.

2.1  Ciele primárneho vzdelania

Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí žiakov ako základu všeobecného vzdelania. Úlohou poskytnúť žiakom primerané možnosti skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia a na jeho základe  vzbudiť záujem  o poznávanie nového. Rozvíjať cieľavedome, systematicky osobnosť žiaka v poznávacej , sociálnej a morálnej oblastí. Viesť žiakov k spoznávaniu svojich schopností,  k využívaniu svojich možností. Umožniť žiakom získať základné pracovné zručnosti a návyky, aby ich mohli využiť pri ďalšom vzdelávaní aj v  živote.  Vyvážene rozvíjať u žiakov kompetencie dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť, vyberať, rozhodovať a iniciatívne konať.

Podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych kompetencií, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť. Rozvíjať sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom a iným ľuďom. Viesť žiakov k tolerancii, znášanlivosti, porozumeniu a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami, cirkvami a náboženskými spoločenstvami. Naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie, aktívne ho chrániť a upevňovať, chrániť životné prostredie.

2.2   Pedagogický princíp školy

Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na plnohodnotný život. Vychádzať z požiadaviek rodičov a regionálnych podmienok. Hlavný  dôraz kladieme na uplatnenie získaných poznatkov, vedomostí a zručností v praxi.  Pri vzdelávaní žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia je nedostatočná znalosť vzdelávacieho jazyka a preto hlavná pozornosť bude venovaná osvojeniu slovenského jazyka. Prioritné u žiakov pre splnenie cieľov je rozvíjanie komunikačných schopností, zvyšovať kvalitu čítania s porozumením, rozvíjať čitateľskú a matematickú gramotnosť, rozširovať slovnú zásobu a dramatizáciu textu. Vytvárať  u žiakov kladný vzťah k práci a pracovným zručnostiam.

 

III . Stupeň vzdelania

 

Primárne vzdelávanie

Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím

3.1 Profil absolventa – ISCED 1

 Kľúčové kompetencie sú viacúčelové a  slúžia na výkon pracovných a mimopracovných aktivít v  osobnom živote.  Majú charakter  vzájomného sa prelínania a sú výsledkom procesu uceleného vzdelávania. Na ich rozvíjanie majú vplyv organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy. Vyvážene rozvíjajú perceptuálno-motorickú, kognitívnu a sociálno-emocionálnu oblasť osobnosti žiaka. Program primárneho vzdelávania umožní  absolventom získať a osvojiť si základy  komunikačných spôsobilosti, spôsobilosti v oblasti IKT,  matematickej, kultúrnej  gramotnosti a gramotnosti v oblasti prírodných vied i technológii.

  3.2 Kľúčové kompetencie v oblasti primárneho vzdelávania

  •  Sociálne komunikačné kompetencie

 vyjadruje sa súvisle ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania

rozumie obsahu písaného textu a  dokáže ho ústne zreprodukovať

zvládne  samostatne písomne komunikovať s prihliadnutím na  druh a stupeň postihnutia

dokáže určitý čas sústredene počúvať,  rešpektovať názory iných ľudí

je schopný vyjadriť svoj názor a vedieť si ho obhájiť

pri  komunikácii uplatňuje vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi,

   učiteľmi, rodičmi a inými ľuďmi

rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne

je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom

rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať podľa svojich možností

využíva technické prostriedky komunikácie

v správaní v kolektíve a spoločnosti uplatňuje spoločenské pravidlá a normy

  •   Kompetencie v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

 -  používa základné matematické  zručnosti  na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách

rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied

– spoznáva základné prírodné javy  ich  súvislosti, vie porovnávať  vzťahy medzi predmetmi a javmi

- uvedomuje si dôležitosť chrániť prírodu pre nás a budúce generácie

  •  Kompetencie  v oblasti informačných a komunikačných technológií

 - používa vybrané informačné a komunikačné technológie pri vzdelávaní

- pracuje a používa vyučovacie programy

- uvedomuje si rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom

- vyhľadáva informácie na internete a využíva aj iné možnosti  a zdroje

- pozná riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT

  •   Kompetencia  učiť sa učiť sa

- pracuje samostatne s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami

- využíva rôzne techniky učenia

- získané informácie dokáže uplatniť v živote

- prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovom vzdelávaní

  •   Kompetencia  riešiť problémy

- vie určiť problémové situácie v škole ale aj v okolí, vzhľadom na svoje schopnosti navrhuje

  riešenie, prípadne ich prekonáva

- dokáže privolať pomoc v potrebných situáciách        

  •  Osobné, sociálne a občianske kompetencie

- uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti

- uvedomuje si dôsledok svojich rozhodnutí

- pozná svoje práva a zároveň rešpektuje práva druhých ľudí

-  má v úcte život svoj a aj iných, chráni ho

- dokáže počúvať, vysloviť svoj názor, rešpektuje názor iných

- je ohľaduplný a tolerantný k iným ľuďom, k ich kultúre a vierovyznaniu

- chráni svoje zdravie a aktívne využíva voľný čas

- svojím správaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom

  •  Kompetencia  vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

- vyjadruje sa na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti

- uvedomuje si význam umenia, dokáže pomenovať základné  druhy umenia

- rešpektuje ľudové, regionálne a etnické tradície  ako aj  kultúrno – historické dedičstvo

- pozná základy spoločenského kontaktu

- vie byť tolerantný voči iným kultúram

- dbá o svoj zovňajšok a rešpektuje vkus iných ľudí

 

IV. Vzdelávacie oblasti

 

 Obsah primárneho vzdelávania  pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií.

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

Rozvíjanie komunikačných schopností

Rozvíjanie grafomotorických zručností

Príroda a spoločnosť

Vecné učenie

Vlastiveda

Človek a príroda

Fyzika

Chémia

Biológia

Človek a spoločnosť

Dejepis

Geografia

Občianska náuka

Človek a hodnoty

Etická výchova

Náboženská výchova

Matematika a práca s informáciami

Matematika

Informatická výchova

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

Svet práce

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

Hudobná výchova

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

 

Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií.

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

Rozvíjanie komunikačných schopností

Rozvíjanie grafomotorických zručností

Príroda a spoločnosť

Vecné učenie

Človek a hodnoty

Etická výchova

Náboženská výchova

Matematika a práca s informáciami

Matematika

Informatická výchova

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

Hudobná výchova

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

 

V. Pedagogické stratégie

 

Pri uplatňovaní    metód  a foriem práce   prihliadame na primeraný rozvoj schopností a osobnosti žiaka,  dosiahnutie primeraného stupňa vzdelávania a začlenenia sa do spoločnosti.  Naši žiaci si vyžadujú  špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby    vyplývajúce  zo zdravotného znevýhodnenia alebo vývinu žiaka v sociálne znevýhodnenom prostredí.  Učiteľ si volí  metódy  a formy  práce podľa predmetu, konkrétnej situácie v triede so zameraním na pozitívnu motiváciu žiakov. Zaraďuje do vyučovacieho procesu relaxačné prvky. Aplikuje informačno – komunikačné technológie vo vyučovaní prostredníctvom výučbových programov v počítačovej učebni. Využíva rôzne didaktické hry zamerané  predovšetkým na rozvoj čitateľských a grafomotorických schopností, myslenia, skúmania a objavovania.

V 1. ročníku je naším cieľom eliminovať adaptačné problémy žiakov v školskom kolektíve.  Klásť dôraz na orientáciu sa žiakov v priestoroch školy, predovšetkým na rozvoj čitateľských a grafomotorických schopností, myslenia, skúmania ale aj mimo nej. Uprednostniť hru, ako hlavný prostriedok na dosiahnutie cieľa, individuálny prístup, pozitívnu motiváciu.     

V 5. ročníku vychádzame zo získaných poznatkov, vedomostí a zručností žiakov v 1. – 4. ročníku a pokračujeme v ich prehlbovaní a rozširovaní. Význam kladieme na rozvíjanie tvorivého myslenia žiakov, samostatnosť, aktivitu, schopnosť získané vedomosti využiť v praktickom živote.

 5.1  Prierezové témy

Prierezové tematiky sa vo vyučovaní uplatňujú formou integrovanej súčasti vzdelávacieho obsahu oblastí vzdelávania v predmetoch, tiež formou kurzov a celodenných aktivít so žiakmi. 

  • Dopravná výchova

Je prierezová téma, ktorá sa realizuje v vzdelávacích oblastiach Príroda a spoločnosť, Jazyk a komunikácia a Umenie a kultúra. Získané teoretické  vedomostí si  prakticky preveria na  dopravnom ihrisku.
Ciele:
- pochopiť systém dopravy so všeobecne záväznými právnymi predpismi
- formovať mravné vedomie a ich zodpovednosť ako účastníkov cestnej premávky
- uplatňovať bezpečné správanie podľa predpisov cestnej premávky
- vyhodnocovať reálne situácie a vedieť k nim zaujať stanovisko
- zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli v cestnej premávke
- poznať význam technickej spôsobilosti pre bezpečnú jazdu

  • Environmentálna výchova

Táto prierezová téma si nachádza svoje miesto vo všetkých vzdelávacích oblastiach primárneho vzdelávania. Najviac sa však prelína v  oblasti Človek a hodnoty,  Človek a svet  práce  v predmete etická výchova a pracovné vyučovanie. Prostredníctvom témy žiaci nadobudnú schopnosť chápať, hodnotiť, analyzovať vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím. Aktívne ich zapojíme do činnosti, v ktorých si uvedomia nevyhnutnosť ochrany a tvorby životného prostredia. Usporiadame besedy, spestrením výučby bude sledovanie  filmov,   prezentácie,  popoludňajšie aktivity.  V mesiaci apríl sa budeme venovať problematike čistenia lesov. Využívanie prírodného materiálu na vyučovacích hodinách pri zhotovovaní výrobkov.

  • Osobný a sociálny rozvoj

Téma sa prelína všetkými vzdelávacími oblasťami formou vhodných cvičení, modelových situácií, diskusií, hier a podobných interaktívnych metód. Zameriame sa pritom na prevenciu patologických javov, ako je šikanovanie, agresivita, užívanie návykových látok. Vytvoríme podmienky na rozvoj sebareflexie, zodpovednosti za svoje správanie a ďalšie sebavzdelávanie. Žiakov oboznámime s právami a povinnosťami a naučíme ich rešpektovať seba aj iných.

  • Ochrana života a zdravia

V priebehu roka sa bude realizovať prostredníctvom vzdelávacích oblastí , hlavne v Príroda a spoločnosť, Človek a príroda, Zdravie a pohyb samostatne formou didaktických hier. Obsahove zameranie zahŕňa zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom  dopravných nehôd, živelných pohrôm, a prírodných katastrof.  Prierezovú tému dopĺňa obsah zameraný na riešenie mimoriadnych situácií – CO, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode.

  • Mediálna výchova

Cieľom tejto témy je, žiakom poskytnúť dostatok podnetov, aby sa vedeli orientovať v mediálnej oblasti. Chápali ju ako spôsob na šírenie posolstva, tiež si dokázali uvedomiť negatívne mediálne vplyvy. Prostredníctvom praktických činností získali základy práce s fotoaparátom, kamerou a pokúsili sa tvoriť jednoduché mediálne produkty. 

  • Multikultúrna výchova

Multikultúrna výchova bude  prelínať v priebehu školského roka vo vzdelávacích oblastiach Človek a hodnoty, Jazyk a komunikácia,  Umenie a kultúra. Tradičná kultúra sa prehlbuje vďaka globalizačným vplyvom. Zahŕňa oblasť vnímania spolužitia etnických, národnostných, náboženských a kultúrnych skupín. Poznaním tejto rozmanitosti vytvárame pozitívne vnímanie v oblasti akceptácie a tolerancie týchto odlišností. Žiaci prostredníctvom exkurzií, návštev, besied, prednášok spoznávajú históriu mesta a regiónu. Nadviazať na zvyky, tradície a spoznať ich kultúrne hodnoty.

 

VI. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia 

Hodnotenie žiakov

Vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov špeciálnych základných škôl a platnej legislatívy. Cieľom je poskytnúť žiakovi a zákonnému zástupcovi informácie o dosiahnutých  vzdelávacích výsledkoch.

 

- dodržiavať zásady a pravidlá pozitívneho hodnotenia

- cieľavedome viesť žiakov k sebahodnoteniu a  sebakontrole

- žiakom predkladáme reálne a dosiahnuteľné ciele

- odlišovať hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania

 

Sebahodnotenie je neoddeliteľnou súčasťou procesu hodnotenia, ale súčasne jednou z významných kompetencií, ktorú chceme žiakov naučiť. 

Hodnotenie a klasifikácia sa uskutočňuje ako priebežné hodnotenie a celkové hodnotenie. Priebežné hodnotenie sa uskutočňuje na vyučovacích hodinách z jednotlivých predmetov. Celkové hodnotenie žiaka sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka, vyjadruje výsledky klasifikácie a slovného hodnotenia v jednotlivých vyučovacích predmetoch. Celkové hodnotenie a klasifikácia žiaka sa prerokuje a odsúhlasí v pedagogickej rade školy.

 

Hodnotenie zamestnancov

Kontroly sa vykonávajú podľa plánu kontrolnej a hospitačnej činnosti, ktorý je súčasťou ročného plánu práce školy.

-   hospitačná činnosť, priame pozorovanie

-    rozhovor

- výsledky žiakov, ktorých vyučujúci vzdeláva

-   ďalšie vzdelávanie, tvorba učebných pomôcok

-    mimoškolská činnosť

-    zapájanie sa do realizácií projektov

-   vzájomné hospitácie, otvorené vyučovacie hodiny

-    prezentácie školy na verejnosti

  

Hodnotenie školy

 

Cieľom hodnotenia je, aby žiaci, rodičia a verejnosť získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠkVP. Vlastné hodnotenie školy je zamerané na ciele, ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe.

 

Pravidelne budeme monitorovať:

         - podmienky na vzdelanie

         - spokojnosť s vedením školy a učiteľmi (zriadená e-mail schránka pre tento účel pre  rodičov)

         - prostredie – klíma školy (dotazník pre zamestnancov )

         - priebeh vzdelávania – vyučovací proces – metódy a formy vyučovania (analýza MZ, PK )    

         - úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami výchovný  poradca,

           triedni učitelia)

         - výsledky vzdelávania (pedagogické rady, úspešnosť na prijímacích pohovoroch)

         - riadenie školy

         - úroveň výsledkov práce školy (prezentácie v médiách a web stránky)

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, Kostolné námestie 28, Kežmarok
    Kostolné námestie 28, 060 01 Kežmarok
  • +421 52 452 3690 / riaditeľ školy
    +421 52 452 2146 / ekonomický úsek

Fotogaléria